Get Adobe Flash player

Nasi partnerzy:

Image

Koła Terenowe TPL:

Strona główna

Wydarzenia

Wieczór pamięci - Witoldowi Szumarskiemu

06/12/2017

W dniu 05.12.2017 członkowie koła TPL „Las Kudypski” w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie upamiętnili jego działalność na rzecz lasów. W wieczorze tym przyświecał smutek i żal po utracie tak wybitnego znanego w całej Polsce leśnika. W wieczorze pamięci uczestniczyli również leśnicy. Podczas wieczoru wspominano jego postać, odczytano własnoręcznie napisana ścieżkę kariery zawodowej. Wspominano jego dowcipy i żarty. śp.+ Witold Szumarski wybitny leśnik, odznaczony wieloma nagrodami i odznaczeniami przedstawiciel nauki.

Podziękowanie

22/11/2017

Dnia 18.11.br. członkowie koła TPL „Las Kudypski” wybrali się w grupie ok 50 osób na wycieczkę edukacyjno-architektoniczno-krajoznawczą, zwiedzając m. in Nadleśnictwo Wipsowo. W Nadleśnictwie bardzo serdecznie przywitał nas Pan Wojciech Matuszak Nadleśniczy Nadleśnictwa Wipsowo. Z wielkim zainteresowaniem zwiedziliśmy nadleśnictwo przemieszczając się ścieżka edukacyjną „Zielony szlak” podziwiając m.in. architekturę krajobrazu. Niezmiernie ciekawie zaprojektowaną wiatę edukacyjną z oczkiem wodnym. Podziwialiśmy rosnące rodendrony, które mimo tak mrożnego klimatu jaki występuje na naszym terenie znacznie się rozrosły.

 

 

Najpiękniejszy i najcieplejszy dzień tego roku ...

03/04/2017

Najpiękniejszy i najcieplejszy dzień tego roku spędziliśmy w Naszym Leśnym Arboretum w Kudypach, k. Olsztyna wykonując prace pielęgnacyjne i porządkowe.........

Image Image
Image Image
W. Szumarski
1.04.2017 r.

Międzyszkolny konkurs wiedzy o lesie ”Las bliżej nas„ w pod olsztyńskiej Gminie Dywity oraz comiesięczne spotkanie członków Koła TPL „Las Kudypski”.

08/03/2017

  Już po raz czwarty w Szkole Podstawowej w Bukwałdzie odbył się finał konkursu „ Las bliżej nas” którego organizatorami było: Koło młodzieżowe TPL przy Szkole Podstawowej w Bukwałdzie, Koło TPL „Las Kudypski” oraz Nadleśnictwo Kudypy.
Do konkursu zgłosiło się 5, trzy osobowych zespołów reprezentujących Szkoły Podstawowe w: Tuławkach, Spręcowie, Frączkach, Dywitach i Bukwałdzie.

O Planie na las na spotkaniu Przyjaciół Lasu

09/02/2017

Członkinie i członkowie Koła TPL " Las Kudypski" spotkali się z współautorem scenariusza i koordynatorem realizacji projektu filmu "Plan na Las",Dyrektorem olsztyńskiego Oddziału Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej P.Włodzimierzem Serwińskim.

Wigilia w lesie członkiń i członków Koła "Las Kudypski"

22/12/2016

Przesyłamy wszystkim Przyjaciołom Lasu serdeczne życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia!

 

<

Świątecznie na spotkaniu w Kole TPL"Las Kudypski"

12/12/2016

Kolejne comiesięczne spotkanie w Kole TPL "Las Kudypski"wypadło w świąteczne Mikołajki.Uczestników spotkania odwiedził osobiście Święty Mikołaj w asyście Anielicy i Diablicy.

O łowiectwie na spotkaniu członków Koła TPL "Las Kudypski" w Olsztynie

09/11/2016

Łowiectwo ma wielu zwolenników i przeciwników. Podobne podziały są również wśród członkiń i członków naszego Koła. Efektem spotkania było przybliżenie wiedzy o łowiectwie przez zwolenników i wysłuchanie argumentów przeciwników .Mam nadzieję że strony zbliżyły się.

 

W Kudypskim Arboretum świętowaliśmy "Dzień Drzewa"

08/10/2016

Tradycyjnie od kilkunastu lat Koło TPL" Las Kudypski" w Kudypskim Leśnym Arboretum obchodziliśmy "Dzień drzewa". W br mimo deszczowej pogody (dla przyjaciół lasu, każda pogoda jest dobra) grupa członkiń i członków Koła TPL wykonała na powierzchni będącej pod opieką Koła jesienne prace porządkowe i tradycyjnie sadziliśmy drzewka.Przy symbolicznym kamieniu pamiątkowym wspominaliśmy współzałożycielkę naszego Koła Ś.P. Anię Andrusikiewicz. Wokół ogniska przemoknięci, ogrzewaliśmy się, recytowaliśmy wiersze o drzewach i jesieni ,opowiadaliśmy dowcipy,spożywaliśmy smakowite podpieczone kiełbaski.

W Szumarski

 

Wyprawa szkoleniowa Warmiaków na Powiśle

03/10/2016

Wczesnym rankiem przy pięknej słonecznej jesiennej pogodzie wyruszyliśmy na Powiśle a konkretnie do Nadleśnictwa Kwidzyn. Gospodarze Nadleśnictwa wspólnie z Prezesem Koła TPL "Powiśle" kol .Michałem Wudarczykiem przygotowali nam bogaty i interesujący program pobytu.Rozpoczęliśmy od spotkania w siedzibie Nadleśnictwa w Kwidzyniu na którym Kol.M.Wudarczyk zapoznał nas w interesującej prezentacji,  z charakterystyką Nadleśnictwa.Mieliśmy tez możliwość zwiedzenia zamku ,Katedry Kwidzynskiej i historią tego interesującego miasta.

Rykowisko w Nadleśnictwie Olsztyn

24/09/2016

Spotkanie Przyjaciół Lasu w „Garncarskiej Wiosce”

28/06/2016

Ranek 17 czerwca br. przywitał mieszkańców Warmii i Mazur ulewnym deszczem. Wśród organizatorów i uczestników Spotkania Przyjaciół Lasu zapanowało przygnębienie. Jeżeli będzie taka pogoda przez cały dzień, to spotkanie będzie nieudane. Ale los uśmiechnął się jak na zawołanie, na pół godziny przed oficjalnym rozpoczęciem spotkania w Garncarskiej Wiosce zaświeciło słońce.

 

Spotkanie Przyjaciół Lasu 2016

03/06/2016

Image

Czytaj dalej

Udana wyprawa szkoleniowa

27/04/2016

Członkinie i członkowie Koła TPL „Las Kudypski „ tym razem wybrali się na dwudniową wyprawę szkoleniową do Puszczy Augustowskiej i na Litwę do znanego Kurortu w Druskiennikach. W pierwszym dniu wyprawy zwiedzaliśmy Nadleśnictwo  Augustów i Suwałki.

 

Znamy zwycięzców III-go Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Lesie w gminie Dywity

 

 

Zebranie sprawozdawczo - wyborcze w Kole TPL "Las Kudypski"

02/12/2015

Zarząd Główny TPL, Warszawa

     Informuję że w dniu 1 grudnia br odbyło zebranie sprawozdawczo - wyborcze w Kole TPL " Las Kudypski" w Olsztynie. Wybory odbyły się przy 80 % frekwencji i zgodnie z Statutem TPL.

 

Wyprawa szkoleniowa do Puszczy Białej

Na zaproszenie Nadleśnictwa Wyszków i Prezesa Koła Towarzystwa Przyjaciół Lasu  "Sosna " Roberta Wielkowskiego mieliśmy możliwość poznania historii leśnictwa w mazowieckiej Puszczy Białej,prowadzenia gospodarki leśnej w jednym z najlepiej prowadzonych w RDLP w Warszawie Nadleśnictw,poznania walorów przyrodniczych i kulturowych.Wszyscy byliśmy pod wrażeniem zarówno gościnności gospodarzy jak i ich dokonań zawodowych i społecznych.Serdecznie im za to dziękujemy. W drodze powrotnej zwiedziliśmy urocze miasto zwane "Wenecją Mazowsza" Pułtusk

Witold Szumarski
Koło Towarzystwa Przyjaciół Lasu " Las Kudypski "

ImageImageImageImageImageImage

Relacja Koła Terenowego "Las Kudypski" z wyjazdu do Rezerwatu Sątopy - Samulewo

W dniu 10 października 2015 r. grupka "zapaleńców", miłośników przyrody z naszego Koła TPL wybrała się na obserwacje ptaków pod przewodnictwem kierownika Muzeum Przyrody w Olsztynie p. Marianem Szymkiewiczem. Pierwszy etap wyjazdu to Jezioro Luterskie. Pięknie przemieszczające się mgły, obserwacja mew. Podziwiamy małża "rysującego mapę" po dnie jeziora. Podglądaliśmy ślady ptaków.

Następnie jedziemy do Rezerwatu Sątopy - Samulewo. A tam moc kaczek na wodzie, gęsi, białe czaple. Oczywiście przybliżamy sobie ich widok przy pomocy lunety. Na tafli wody pięknie odbijają się promienie słońca. Jest chłodno. 

Idąc groblą smakujemy jabłek z rosnącej obok jabłonki, by za chwilę podziwiac tysiące gęsi w powietrzu. Było to niezapomniane widowisko.

Nie chciało się nam odchodzic z tego miejsca. Zadowoleni, szczęśliwi wracamy w drogę powrotną i już marzymy by ponownie wyruszyc z p. Marianem. 

Ewa Traczyk

Image
ImageImage
Image

Święto drzewa w podolsztyńskim Kudypskim Lesie

Drzewa przybrane w jesienne barwy i słoneczna pogoda przywitały licznie przybyłych w dniu Święta Drzewa dzieci z olsztyńskich szkół. To tradycja kontynuowana od wielu lat.Czekało na ich wiele atrakcji przygotowanych przez leśników z Nadleśnictwa Kudypy i poszczególne Szkoły uczestniczące w Święcie Drzewa. W uroczym Kudypskim Leśnym Arboretum dzieci  z Koła Towarzystwa Przyjaciół Lasu z Bukwałdu  z Prezesem Koła TPL „Las Kudypski” posadziły kilka sadzonek egzotycznych drzew ofiarowanych arboretum przez V-ce Prezesa Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego P .Piotra hr. Krasińskiego oraz obsadzały teren przyległy do obiektu rekreacyjnego Nadleśnictwa Kudypy. Podsumowano konkurs plastyczny o tematyce przyrodniczej. Szkoły demonstrowały przygotowane na tą okoliczność programy artystyczne. Odbyły się biegi przełajowe i spotkanie przy ognisku. Warmińskie drzewa szelestem liści w jesiennych barwach dziękowały organizatorom i uczestnikom za pamięć.

ImageImageImageImageImageImage

O różnorodności biologicznej w "Garncarskiej Wiosce"

21/05/2015

     Koło TPL" Las Kudypski" współpracujące od kilku lat z Fundacją NIDA z Nidzicy zostało zaproszone do udziału w konferencji której przewodnim tematem było "Bioróżnorodność-nasze życie.Jest to kontynuacja ciekawego projektu pt"Laboratorium Przyrody " realizowanego w znanej ze swej aktywności społecznej "Garncarskiej Wiosce". W konferencji uczestniczyli, oprócz członków naszego koła, pracownicy naukowi i studenci z Katedry Leśnictwa UW-M z Olsztyna,leśnicy z kilku nadleśnictw,przedstawiciele samorządów,dzieci i młodzież szkolna w sumie ok 130 osób .Referat "O ochronie walorów przyrodniczych w lasach Warmii i Mazur" w postaci interesującej prezentacji przedstawił Prezes Koła Witold Szumarski.Uczestnicy konferencji mieli też możliwość poznania interesującej działalności społecznej Zarządu , pracowników i wolontariuszy Fundacji z tryskającym energią Prezesem Krzysztofem Margolem. Szczególne zainteresowanie wzbudził urządzony zaledwie od kilku lat "Rajski Ogród" w którym m. in. rośnie posadzone przez nas rajskie drzewko.
Więcej o " Garncarskiej Wiosce" www.garncarskawioska.pl
 
Witold Szumarski

CZYTAJ: STASZE WYDARZENIA

 

Wystąpienie Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych p. Adama Wasiaka i Prezesa TPL p. prof. Tomasza Boreckiego do uczestników II edycji konkursu YPEF.

 

Wystąpienie p. Adama Wasiaka - Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, do uczestników III edycji konkursu YPEF - Młodzież w Lasach Europy.

 

 

Wywiad z Ministrem Januszem Zaleskim - Podsekretarzem Stanu i Głównym Konserwatorem Przyrody w Ministerstwie Środowiska.