Nasi partnerzy:

Image

Koła Terenowe TPL:

Strona główna

Udana wyprawa szkoleniowa

27/04/2016

Członkinie i członkowie Koła TPL „Las Kudypski „ tym razem wybrali się na dwudniową wyprawę szkoleniową do Puszczy Augustowskiej i na Litwę do znanego Kurortu w Druskiennikach. W pierwszym dniu wyprawy zwiedzaliśmy Nadleśnictwo  Augustów i Suwałki.

W Augustowie zapoznał nas z charakterystyką Nadleśnictwa  leśnik Kol. Roman Rogoziński znany nie tylko w środowisku leśników artysta-fotografik. Szczególnym zainteresowaniem spotkał się realizowany przez augustowskich leśników projekt pt. „Tradycyjne bartnictwo ratunkiem dzikich pszczół w lasach „. Statkiem Żeglugi Augustowskiej udaliśmy się szlakiem wodnym przez jezioro Necko,Białe ,śluzę w Przewięzi i jezioro Studzieniczne. Szlak ten zwany jest „szlakiem papieskim”, ponieważ płynął nim Papież śp.Jan Paweł II w czerwcu 1999r.Zwiedziliśmy sanktuarium Maryjne w Sudzienicznej i Ośrodek Edukacji Leśnej Nadleśnictwa Augustów. Następnie udaliśmy się do Nadleśnictwa Suwałki a konkretnie na jedną z najnowocześniejszych w naszym kraju szkółkę kontenerową..Gospodarze Nadleśnictwa :Z-ca Nadleśniczego Piotr Karnasiewicz i leśniczy - szkółkarz Waldemar Czaplis zapoznali nas z procesem produkcji sadzonek w szkółce kontenerowej. Mimo że większość uczestników nie są związani z leśnictwem podziwiali gospodarzy którzy z wykazali się wszechstronną wiedzą dot szkółkarstwa i co szczególnie podkreślano potrafili umiejętnie przekazać ją uczestnikom spotkania. W obu Nadleśnictwach spotkaliśmy się z wyjątkową gościnnością gospodarzy. Serdecznie im dziękujemy
W drugim dniu wyprawy zwiedzaliśmy miasto Suwałki i częściowo Wigierski Park Narodowy. Nie omieszkaliśmy podziwiać przepiękny krajobraz  roztaczający się z wzgórza klasztornego na półwyspie Wigierskim.
Urokliwą trasą, przez Sejny, zwanymi nieoficjalną stolicą regionu zamieszkałego przez ludność narodu litewskiego w Polsce. udaliśmy się do Druskiennik. To nad wyraz urocze miasto położone nad Niemnem. Znane jest jako uzdrowisko  miejsce w którym znajduje się wiele atrakcji rekreacyjno-sportowych i historycznych blisko związanych z historią Polski. Szczególnie urzekła nas kilkuhektarowa łąka porośnięta kwitnącymi żonkilami.
I Tak pełni wrażeń wróciliśmy do Olsztyna.

Witold Szumarski
27.04.2016r

 

Wystąpienie Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych p. Adama Wasiaka i Prezesa TPL p. prof. Tomasza Boreckiego do uczestników II edycji konkursu YPEF.

 

Wystąpienie p. Adama Wasiaka - Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, do uczestników III edycji konkursu YPEF - Młodzież w Lasach Europy.

 

 

Wywiad z Ministrem Januszem Zaleskim - Podsekretarzem Stanu i Głównym Konserwatorem Przyrody w Ministerstwie Środowiska.