Strona główna

Działalność Kół Terenowych

Istniejące od dawna, inne stowarzyszenia leśne mają charakter korporacji zawodowych,  gromadzących  praktycznie wyłącznie  leśników. W przeciwieństwie do nich Towarzystwo Przyjaciół Lasu jest stowarzyszeniem ludzi różnych zawodów i różnego wieku, którym dobro lasów leży na sercu. Wynika stąd nie tylko całkowita dobrowolność przynależności  i działania w Towarzystwie, ale także znaczna siła jego oddziaływania społecznego. Dobrowolność działania pociąga za sobą jego różnorodność - oczywiście w ramach Statutu.

 

Ponad dziesięć lat doświadczeń upoważnia do następującego podziału kół terenowych TPL:

  • Koła o profilowanej działalności
  • Koła przy nadleśnictwach Lasów Państwowych
  • Koła terenowe TPL przy szkołach podstawowych i ponadpodstawowych
  • Koła popierające

 

 

Koła o profilowanej działalności.

Przykładem takiego koła jest Koło Terenowe TPL „Dąb” zajmujące się przede wszystkim rozpowszechnianiem wiedzy o technikach surwiwalu. W dniach 25-27 marca  2013 roku odbyło się pierwsze otwarte spotkanie w ramach Leśnej Szkoły Surwiwalu. W ramach tej akcji „Dąb” przekazywał wiedzę przyrodniczą w ciekawej formie połączonej z zajęciami terenowymi. Dzięki uprzejmości Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz grupy instruktorów surwiwalu i ratownictwa uczestnicy w czasie trwania warsztatów poznali  zarówno walory przyrodnicze Tatr jak i zasady bezpieczeństwa imprez plenerowych.

 

W ramach zajęć odbyły się :
- prelekcja w siedzibie TPN - zasady udostępniania obszaru parku
- omówienie zmian zachodzących w lasach TPN
- wycieczka piesza z przewodnikiem górskim
- podstawowe zajęcia terenowe dotyczące bezpieczeństwa lawinowego zimą, w tym zajęcia praktyczne
- omówienie przyczyn wypadków i zdarzeń w terenach leśnych i górskich
- zajęcia teoretyczne i praktyczne z pierwszej pomocy
- omówienie zasad i sposobów prowadzenia zajęć terenowych z młodzieżą
- samoratownictwo na szlaku - użycie apteczek, folii NRC
- dydaktyka i metodyka prowadzenia zajęć terenowych
- warsztaty surwiwalu.

 

W dniu szóstego kwietnia w Rogalinie spotkało się kilkadziesiąt osób - miłośników ptaków z Wielkopolski.  Spotkanie zorganizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Lasu oraz Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego  dało uczestnikom pomimo zimowej jeszcze aury możliwość zapoznania się z kilkoma obecnymi na terenie Rogalińskiego Parku Krajobrazowego gatunkami. Był gniazdujący już bocian biały, gągoły, łabędzie nieme, kaczki krzyżówki, liczne dzięcioły, żurawie ,kormorany czarne, gile, i całe mnóstwo drobnej ptasiej braci a na koniec, jakby na uwieńczenie pleneru spotkanie z puszczykiem - Strix aluco. Całość spotkania poprowadził Tomasz Witczak z Towarzystwa Przyjaciół Lasu, o ptakach, nadwarciańskich ekosystemach, współistnieniu człowieka i środowiska naturalnego opowiadali Jakub Szymkowiak i Krystyna Stachura-Skierczyńska z Zakładu Biologii i Ekologii Ptaków na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W dniach 8-10 maja 2013  w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie odbyły się  jedne z największych warsztatów w których uczestniczyli liderzy edukacji leśnej z jednostek RDLP w Poznaniu oraz przedstawiciele Ośrodka Kultury Leśnej , Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego i przyrodniczych uczelni wyższych. Część zajęć prowadził członek Koła „Dąb” Towarzystwa Przyjaciół Lasu w ramach programu Leśna Szkoła Surwiwalu.

 

Drugim przykładem takiego koła jest Koło Terenowe „Las Kudypski” skupiające ludzi  trzeciego wieku, którym bliskie są sprawy lasu i leśnictwa. Działalność koła została opisana w sprawozdaniu z działalności w 2013 roku. Należy podkreślić, że jakkolwiek program działań koła jest adresowany do ludzi starszych, to koło opiekuje się Kołem Szkolnym w Bukwaldzie, jak również uczestniczy aktywnie w rozwiazywaniu spraw ochrony przyrody w regionie oraz opiekuje się miejscowym arboretum. 

 

Koła przy nadleśnictwach Lasów Państwowych.

To filar Towarzystwa Przyjaciół Lasu. Wymienić tutaj można:

Koło TPL Sosna w Wyszkowie

Koło TPL Dolina Małej Panwi w Zawadzkiem

Koło TPL Kwidzyńsko-Sztumskie Powiśle

Koło TPL Powiat Myśliborski  

Koło TPL przy Nadleśnictwie Damnica

Koło TPL przy Nadleśnictwie Maskulińskie

Koło TPL przy Nadleśnictwie Świdnik

Koło TPL w  Kluczborku

 

Poniżej przedstawiamy przykłady działalności kilku z tych kół:

 

Koło TPL Sosna w Wyszkowie. W dniach 7-10.2013 r.  akcja Sprzątanie lasu – „Czyste lasy” z udziałem: Szkoły Podstawowej w Porządziu, II klasy gimnazjum z Zespołu Szkól Publicznych w Rząśniku, Zespołu Szkół w Długosiodle i Ośrodka  Szkolno – Wychowawczego.  w Wyszkowie. Łącznie 106 uczniów. W dniu 8.05.2013 r  warsztaty dla nauczycieli pt. "Od nasiona do drzewa". Poznanie cyklu życia drzew w wyszkowskich lasach oraz codziennej pracy leśników. Wycieczka rozpoczęła się w w Wyłączonym  Drzewostanie Nasiennym, później nauczyciele mieli możliwość porównać odnowienie naturalne z odnowieniem sztucznym. Następnie omówiono kolejno wszystkie zabiegi hodowlane wykonywane w lesie na podstawie konkretnych przykładów. Nauczyciele mieli możliwość sprawdzić, jak używa się takich przyrządów jak średnicomierz, wysokościomierz, taśma miernicza, numerator, rejestrator leśniczego oraz wiele innych używanych na co dzień w lesie. Udział wzięło 12  nauczycieli. W dniu 13.09. 2013 r. odbył się konkurs rysunkowy „Dary Lasu”. Na konkurs wpłynęły prace z 29 różnego rodzaju placówek oświatowych z zasięgu terytorialnego Nadleśnictwa Wyszków - 10 przedszkoli, 16 szkół podstawowych, 2 gimnazjów i 1 szkoły specjalnej. Dnia 18 września w siedzibie Nadleśnictwa Wyszków odbyło się wręczenie dyplomów oraz nagród dla zwycięzców. Dyplomy dla wszystkich szkół biorących udział w konkursie zostały przekazane przez leśniczych. W dniu 12.04.2013r w Zespole Szkół nr 1 w Wyszkowie, Zespole Szkół  w Rząsniku oraz w Publicznym Gimnazjum w Długosiodle odbyły się eliminacje III edycji  konkursu YPEF - Młodzież w Lasach Europy współorganizowanej  przez Towarzystwo Przyjaciół Lasu, Lasy Państwowe i SGGW. Łącznie uczestniczyło 108 uczniów. Konkurs ma na celu promowanie wiedzy o lasach Europy. Opracował Robert Wielkowski, prezes Koła TPL „Sosna” w Wyszkowie.

Należy dodać ,że w dniu 28.03.2014 r.  Koło „Sosna” zorganizowało wspaniałe spotkanie  z niewidomymi dziećmi ze szkoły podstawowej i gimnazjum Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Laskach k/Warszawy.

 

Koło  TPL „ Dolina Małej Panwi” w  Zawadzkiem liczy 87 członków pełnoletnich (stan 30.04.14r), osoby w różnym wieku, różnych zawodów, młodych i wieku emerytalnym. Stan szkolnych kół TPL zmienia się, z powodu przejścia dzieci i młodzieży do wyższych etapów kształcenia. Obecnie liczy 36 uczniów. Członkowie Koła brali aktywny udział w działaniach społecznych na rzecz lasów i leśników np. :

 

1.Uczestniczyli w uroczystościach i imprezach związanych z edukacją przyrodniczo-leśną organizowanych przez Nadleśnictwo Zawadzkie i inne instytucje np. :

- Przegląd Piosenki Przyrodniczo-Leśnej - 6.06.13r  

- Święto Drzewa – 9.10.13r

- Ogólnopolska uroczystość Święta Drzewa w Warszawie – 10.10.13 organizowana przez Klub Gaja, na której Pan Nadleśniczy odebrał kolejny raz nagrodę Czarodziejskie Drzewo (pierwsza  w 2012).

 

2. Występowanie z wnioskami  o nagrody dla osób, które szczególnie wyróżniają się w działalności społecznej, wychowawczej, przyrodniczo–leśnej, turystycznej na rzecz środowiska, dzieci, młodzieży, osób starszych. Na wniosek koła w 2013r nagrodę Laur Ziemi Strzeleckiej w kategorii   „ Nagroda Specjalna” otrzymał Nadleśniczy Zawadzkiego Pan Zdzisława Siewiera, a w tym roku nominowany do takiej nagrody był Prezes OZ/PTTK „Huta Andrzej” w Zawadzkiem

 

3. Członkowie TPL zaangażowali się w plebiscyt internautów dotyczący głosowania na Stawy Pluderskie w ramach konkursu „Modernizacja Roku 2012 - Stawy Pluderskie nr1,2,3”.

 

4.Koło jest współorganizatorem konkursów YPEF (Młodzież w Lasach Europy), mobilizując uczniów miejscowych szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do udziału .

 

5. Założyło i sprawuje  opiekę nad Szkolnym Kołem TPL przy Publicznej Szkole Podstawowej w Zawadzkiem.

 

Sprawozdanie z realizacji zaplanowanych działań Koła TPL „Dolina Małej Panwi”  w roku 2013

 

Organizacja V Rejonowego Konkursu Recytatorskiego  „Las w Poezji” - 22.04.2013r . Wzięło udział 62 uczestników  z 16 szkół podstawowych, gimnazjów i ponadpodstawowych oraz z 2 przedszkoli.

 

Organizacja konferencji członków Koła TPL zajmujących się edukacją nt.

„Woda to życie, sprzymierzeńcy wody” – 22.05.2013r  , w ramach której odbyły się:

prelekcja i prezentacja multimedialna nt. znaczenie wody dla  życia – woda jako źródło życia i prawdziwy żywioł, woda na świecie i w Polsce,  cele wykorzystywania wody, woda na terenach Nadleśnictwa, a następnie zajęcia terenowe – zwiedzanie obiektów wodnych          (obiekty małej retencji i zbiorniki przeciwpożarowe).W konferencji uczestniczyli liderzy edukacji przyrodniczo - leśnej, opiekunowie szkolnych Kół TPL, burmistrzowie i wójtowie, dyrektorzy szkół i przedszkoli, goście, którzy mają wpływ na wdrażanie i promowanie działań z zakresu edukacji  leśnej  (40 uczestników).

 

Organizacja i przeprowadzenie  całorocznego Konkursu „Znam ścieżki przyrodniczo – leśne nad Małą Panwią w Nadleśnictwie Zawadzkie”. Konkurs trwał przez rok szkolny 2012/2013 do 30.V.2013r. Podsumowanie odbyło się 6.06.13r.

 

Organizacja i przeprowadzenie Konkursu fotograficznego  „ Moje ulubione drzewo” . Uczestnikami byli uczniowie wszystkich typów szkół, członkowie TPL, osoby dorosłe zainteresowane fotografią. Nagrody przydzielono w: I kat. Dzieci- szkoły podstawowe , II kat. Młodzież gimnazjalna, III kat. Młodzież ponadgimnazjalna , IV Kat –dorośli. Na konkurs wpłynęło ponad 100 pięknych fotografii.

 

Organizacja i przeprowadzenie całorocznego (rok szkolny2012/13)  Konkursu na zbiórkę surowców wtórnych, w ramach którego odbyły się konkursy:

 

  • Zbiórka makulatury,
  • Zbiórka butelek typu PET,
  • Zbiórka puszek aluminiowych
  • Konkurs plastyczny dla przedszkolaków nt. „ Dlaczego i jak zbieraliśmy makulaturę?
  • Konkurs plastyczny  dla uczniów pt. „Logo i hasło zbiórki makulatury, butelek PET oraz puszek aluminiowych”

 

W konkursie uczestniczyło 25 placówek oświatowych z powiatu strzeleckiego. Konkurs prowadzony we współpracy z firmą Klimbart.

 

6. Organizacja Imprezy biegowej   I Cross Doliny Małej Panwi   „W pogoni za bobrem”

Bieg na 10km, 5km oraz imprezy towarzyszące dla dzieci ( bieg na 100m i 200m) – 29.09.13r

W biegu uczestniczyło 150 osób. Organizatorami biegu byli: pomysłodawcy p. Tomasz Konfederak i p. Tomasz Kurczyk (członkowie TPL), Koło Towarzystwa Przyjaciół Lasu „Dolina Malej Panwi” oraz Nadleśnictwo Zawadzkie, a wspierali Starostwo Strzelce Opolskie, Gmina Kolonowskie, Gmina Zawadzkie i GOSiT w Zawadzkiem

Prelekcja i zajęcia edukacyjne pt. „O grzybach nigdy dość” - spotkanie z grzyboznawcą, w którym uczestniczyli uczniowie i rodzice miejscowych szkół.

 

II Rajd Szlakiem Leśniczówek Nadleśnictwa Zawadzkie - 9.11.2013r. Rajd rowerowy ścieżkami Doliny Małej Panwi do Leśniczówki Piotrowina oraz prelekcja nt. leśnictwa Piotrowina. W rajdzie uczestniczyło ponad 50 osób.

Koło współpracuje z 20 placówkami oświatowymi (szkoły i przedszkola) z terenu administracyjnego Nadleśnictwa Zawadzkie oraz z OZ/ PTTK „Huta Andrzej” oraz ma duże wsparcie Nadleśnictwa Zawadzkie.

Prowadzona jest strona internetowa jako podstrona witryny Nadleśnictwa Zawadzkie. Stronę aktualizuje p. Agnieszka Jamrozik – sekretarz koła.

Informacje o działaniach koła umieszczane są również w czasopismach lokalnych (Strzelec Opolski, Krajobrazy Zawadzkiego), leśnych np. Trybuna Leśnika oraz na głównej stronie www.tpl.org.pl.  

 

Opracowała  Maria Andrzejewska, prezes Koła TPL „Dolina Małej Panwi” w Zawadzkiem.

 

 

 

Koło TPL Powiat Myśliborski.  Dnia 28.01.2013r. do 23 placówek oświatowych znajdujących się w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Myślibórz wysłano zaproszenie do udziału w konkursach przyrodniczo-leśnych prowadzonych przez Towarzystwo Przyjaciół Lasu tj.:

- „Czym jest dla mnie las” – konkurs rysunkowy

- „Las w zimie, Wiosna w lesie, Wakacje w lesie, Leśna jesień” – konkurs fotograficzny

- III edycja etapu krajowego konkursu YPEF „Młodzież w lasach Europy”

Szkoły które  brały udział w konkursach organizowanych przez TPL:


„Młodzież w Lasach Europy”

„Czym jest dla mnie las”

„Las w zimie, Wiosna w lesie, Wakacje w lesie, Leśna jesień”

Nazwa szkoły

Ilość osób

Nazwa szkoły

Ilość osób

Nazwa szkoły

Ilość osób

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3

w Myśliborzu

ul. Strzelecka

3

(1 zespół)

Przedszkole miejskie

w Trzcińsko Zdrój

50

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3

w Myśliborzu

ul. Strzelecka

6

Zespół Szkół

w Lipianach

                   6

(2 zespoły)

 

 

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2

w Myśliborzu

ul. Za Bramką

3

 

 

 

 

Szkoła Podstawowa w Różańsku

7

Razem:

9

 

50

 

16

 

W piątek 12 kwietnia 2013 roku w  Zespole Szkół w Lipianach, odbył się etap krajowy trzeciej edycji Międzynarodowego Konkursu YPEF –„Młodzież w lasach Europy”. Komisja Konkursowa, a także wszystkie drużyny zostały przywitane przez Burmistrza Lipian – Pana Krzysztofa Boguszewskiego, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Lipianach - Pana Adriana Kowalczyka oraz Nadleśniczego Nadleśnictwa Myślibórz – Panią Marię Brzozowską. Pytania przygotowane przez Krajową Komisję YPEF, w zamkniętej kopercie zostały dostarczone przez – Nadleśniczego Nadleśnictwa Myślibórz Marię Brzozowską. Odpowiedzi zespoły zaznaczały na formularzach konkursowych. Po godz. 15:30 w Internecie zostały opublikowane prawidłowe odpowiedzi i formularze zostały komisyjnie sprawdzone. Formularze wraz ze sprawozdaniem zostały wysłane do Biura YPEF w Warszawie.

 

Skład Szkolnej Komisji Konkursowej:

- przewodniczący: Wicedyrektor ZS Lipiany – Małgorzata Alwin

- przedstawiciel Nadleśnictwa: Nadleśniczy Maria Brzozowska

- opiekun: Agnieszka Sawicka ZSP Nr 3 Myślibórz

- opiekun: Sylwester Kupiec  ZSP Nr 3 Myślibórz

- opiekun: Adrian Kowalczyk ZS Lipiany

 

Pani Nadleśniczy Maria Brzozowska podziękowała laureatom za udział w konkursie i wręczyła wszystkim uczestnikom dyplomy i  nagrody w postaci bardzo artościowych książek o tematyce leśnej nawiązujące do tegorocznych obchodów 90-lecia Lasów Państwowych. Opracowała: Marta Klóska

Pragniemy wymienić także kilka innych  przykładowych działań, podejmowanych przez koła terenowe. Informacje podajemy za aktualnościami ze strony www.tpl.org.pl .

 

Koło Towarzystwa Przyjaciół Lasu przy Nadleśnictwie Damnica wyruszyło poznawać leśny świat. 21 listopada był ciekawym dniem! 21 uczniów wraz z nauczycielami musiało wcześnie wstać… O 6 nad ranem wraz z edukatorem nadleśnictwa p. Patrycją Ławiak, prezesem TPL p. Łukaszem Nastały oraz skarbnikiem Naszego koła p. W. Bądkowskim wyruszyliśmy w 4,5h podróż w okolice Poznania. Celem podróży było Centrum Ochrony Pachnicy Dębowej Łysy Młyn. Wyprawa mogła się odbyć dzięki pomocy nadleśnictwa oraz myśliwych z KŁ „Gryf” Słupsk. We Młynie powitały nas dwie panie Karoliny, które szybciutko i sprawnie podzieliły naszą gromadę na dwie grupy i od razu zabrały nas w „tętniące życiem wnętrze drzewa”. Oczyma naszej wyobraźni , przy dźwiękach leśnego gwaru, zwiedzałyśmy kolejno wszystkie etapy rozkładu drewna, oglądałyśmy grzyby i owady, które się do tego przyczyniają a jednocześnie dowiedziałyśmy się jak ważną funkcję pełnią one w przyrodzie. Poznałyśmy również tych trochę większych mieszkańców lasu, jak ptaki i drobne ssaki. Niespodzianką okazały się dla nas bobry, które choć są pod ochroną, mogą wyrządzić całkiem spore kłopoty, budując tamy, które przyczyniają się do zalania terenów przy rzekach. Rozróżniałyśmy podstawowe gatunki drzew iglastych i liściastych, spotykane w naszych lasach. Mogłyśmy obserwować budowę drewna, nasion i owadów pod mikroskopami i wyszukiwałyśmy ich charakterystyczne cechy budowy. Dowiedziałyśmy się również, jak łatwo można się pomylić podczas grzybobrania oraz w jaki sposób odróżniać grzyby jadalne od niejadalnych lub trujących. Informacje były przekazywane tak bezpośrednio i naturalnie, że nie czułyśmy się jak w szkole. Na koniec okazało się jednak, że zapamiętałyśmy ich tak wiele, iż z łatwością rozwiązałyśmy przygotowane dla nas karty pracy. Łysy Młyn to magiczne miejsce, w którym ludzie z wielką pasją, odsłaniają zwiedzającym to, co dzieje się w każdym lesie, a na co niewielu zwraca uwagę podczas swoich spacerów. Dziękujemy za możliwość odwiedzenia Was i za wiedzę, którą od Was otrzymałyśmy.  

Opracowały: Zuzanna, Dominika, Weronika uczennice kl. VI SP w Zagórzycy wraz z opiekunem – p. A. Michalczyk


Harmonogram wyprawy obejmował zajęcia w Centrum Ochrony Pachnicy Dębowej Nadleśnictwa Łopuchówko . Obejrzeliśmy tam ciekawe filmy i przeróżne okazy przyrodnicze ( pod prawdziwymi mikroskopami ! ). Dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy o bobrach, o roli martwego drzewa w lesie, poznaliśmy różne gatunki grzybów. Podczas spaceru po ścieżce edukacyjnej wokół jeziora zobaczyliśmy żeremie bobrów i pobawiliśmy się na „pająku” z drewna. Pobyt w Łysym Młynie wzbogacił naszą wiedzę i zachęcił do tego, aby być przyjaciółmi przyrody .

PS. Już wiemy co to jest „pachnica dębowa” i jak pachnie! A kto jeszcze nie wie, niech tam koniecznie pojedzie. Warto!  

Opracowała: Opiekun grupy - Jolanta Puchalska 

 

Lato, najpiękniejsza pora roku sprzyja poznawaniu i zachwycaniu się pięknem przyrody. Członkowie Koła TPL "Las Kudypski" przerwę wakacyjną wykorzystują na zwiedzanie ciekawych obiektów przyrodniczych. Takimi są niewątpliwie Ogrody Botaniczne i Arboreta. Tego lata odwiedzili leśne arboreta w Rogowie i Wirtach, prywatne ogrody dendrologiczne Państwa Buzalskich i Butowskich na Kaszubach, szkółkę Państwa Szmitów - wizytówkę polskiego szkółkarstwa, Rajski Ogród w Kamiennej wiosce, Ogród Botaniczny PAN w Powsinie. Zwiedzili ogrody botaniczne naszych sąsiadów w ST. Petersburgu, Kaliningradzie, Hamburgu. Cel jaki przyświeca poznawaniu tych przeuroczych obiektów przyrodniczych urządzonych przez człowieka to nie tylko zachwyt nad kolekcjami i zagospodarowaniem architektonicznym ale również nawiązanie kontaktów, zdobycie doświadczeń które mogą być wykorzystane przy urządzaniu Leśnego Arboretum w Kudypach i wykorzystaniu przy nasadzeniach i urządzaniu prywatnych posesji i działek.

 

Koło TPL „Dąb” :  Zapraszamy na warsztaty dotyczące organizacji imprez na orientacje na terenach leśnych. Prowadzącym będzie Piotr Sierzputowski współautor koncepcji Zielonego Punktu Kontrolnego. Zielony Punkt Kontrolny jest oryginalną polską koncepcją opisującą zasady tworzenia powierzchni z siecią stałych punktów kontrolnych do uprawiania orienteeringu, znanych na świecie pod nazwą Permanent Orienteering Courses. Jest ona skierowana do właścicieli gruntów, którzy uznają za zasadne, aby udostępniać je społeczeństwu celem uprawiania różnych form orienteeringu. Najbardziej atrakcyjne do tego celu są tereny leśne, stąd największym beneficjentem tej koncepcji mogą być a po części stają się już Lasy Państwowe. Projekty zrealizowane na bazie niniejszej koncepcji mogą być wykorzystane do uprawiania sportu, rekreacji, turystyki, zajęć edukacyjnych i szkoleniowych. Warsztaty mają charakter praktyczny odbywają się w 2 niezależnych częściach

(zapraszamy do udziału w obu) w dniach 16-20.08.2013 - 20.08.2013. W tematyce zajęć m. in. :  definicja dyscypliny sportowej;  posługiwanie się mapą w terenie – podstawowe umiejętności;  prezentacja koncepcji Zielony Punkt Kontrolny;  nauczanie orientacji w terenie;  wykorzystanie ZPK do dydaktyki;  organizacja imprez na bazie ZPK.

 

W dniu 24.05.2012r w Nadleśnictwie Zawadzkie odbyła się konferencja nt. Edukacja leśna na terenie Nadleśnictwa Zawadzkie", której organizatorem było Towarzystwo Przyjaciół Lasu "Dolina Małej Panwi" w Zawadzkiem we współpracy z Nadleśnictwem Zawadzkie., W konferencji uczestniczyły osoby, które mają wpływ na wdrażanie i promowanie działań z zakresu edukacji przyrodniczo-leśnej tj. nauczyciele–liderzy edukacji przyrodniczej, dyrektorzy szkół i przedszkoli, wójtowie gmin, Prezes i członkowie Zarządu OZ PTTK "Huta Andrzej’, Prezes LGD "Kraina Dinozaurów", Przewodniczący Rady Miejskiej w Zawadzkiem, przewodnicząca Komisji Oświaty, członek Zarządu Głównego TPL, Nadleśniczy i specjaliści ds. edukacji Nadleśnictwa Zawadzkie, Członkowie Zarządu TPL.

Szczególnym wyzwaniem dla Towarzystwa Przyjaciół Lasu była organizacja, wspólnie z Lasami Państwowymi, europejskiego finału I edycji konkursu YPEF w Rucianem – Nidzie i Rynie. Wspaniałą pracę wykonali wówczas członkowie Koła TPL przy Nadleśnictwie  Maskulińskie, zyskując powszechne uznanie wśród uczestników finału. 

 

 

Przedstawiamy te zróżnicowane materiały aby uzmysłowić czytelnikom różnorodność i szeroki wachlarz zainteresowań i możliwości dostępny dla kół Towarzystwa Przyjaciół Lasu. Pragniemy przedyskutować z Państwem w jaki sposób Zarząd Główny powinien w ramach Statutu i Instrukcji Finansowej wspierać działalność kół TPL, czyli przejąć funkcje adresowaną uprzednio do Oddziałów Towarzystwa Przyjaciół Lasu. Dotyczy to w szczególności Kół TPL działających przy szkołach podstawowych, ponadpodstawowych, a niebawem także przy przedszkolach

 

 

Koła terenowe TPL przy szkołach podstawowych i ponadpodstawowych

Wymienić tu należy:

Koło TPL przy Gimnazjum im. Jana Pawła II w Iłowie

Koło TPL  Kalinowa Łąka w Warszawie

Koło TPL Miechów

Koło TPL Orły w Dębiu

Koło TPL przy Zespole Szkół Budowlanych w Olsztynie

 

Koła w Miechowie i w Warszawie mają znakomite osiągniecia w dziedzinie edukacji
przyrodniczo –leśnej. O kołach w Iłowie i w Dębiu  Zarząd Główny ma obecnie niewiele informacji, prezes koła w Olsztynie poinformowała ostatnio o zamiarze zakończenia działalności koła. To wyraźny sygnał, że powinniśmy na Walnym Zgromadzeniu omówić sprawę terenowych kół działających przy szkołach.

Opis działalności Koła „Kalinowa Łąka” znajduje się w sprawozdaniu za 2013 rok.

 

Koła popierające

To koła prowadzące śladową działalność, ale popierające działalność Towarzystwa. Należy podkreślić, że takich kół jest zaledwie kilka. Nie wszystkie koła natomiast informują na bieżąco o prowadzonych działaniach. Obrazuje to dość dobrze historia gromadzenia danych ewidencyjnych kół terenowych TPL.   Realizując uchwałę IX Walnego Zgromadzenia Zarząd Główny zwrócił się w dniu 29 sierpnia 2011r. do kół terenowych o przesłanie danych ewidencyjnych, zgodnie z załączonym formularzem – Kartą Koła. Ponownie w tej sprawie Zarząd wystąpił w dniach 21 października 2011 r. oraz 15 listopada 2011r, a także w następnych latach. Do dzisiaj czekamy na dane z niektórych kół reprezentowanych przez delegatów na IX Walnym Zgromadzeniu.

 

Zarząd Główny – Koła Terenowe

Tak jak dotychczas,  Zarząd Główny nie zamierza narzucać kołom terenowym określonego programu działania. Będzie natomiast wspierał wysiłki kół o uzyskanie dofinansowania na udokumentowane projekty, zgodne ze Statutem Towarzystwa Przyjaciół Lasu. W ubiegłym miesiącu Zarząd Główny podpisał umowę z darczyńcą, który wskazał Koło, dla którego darowizna jest przeznaczona. Przyznane środki zostaną rozliczone przez Zarząd Główny. Należy podkreślić, że każdy taki przypadek jest rozpatrywany indywidualnie. Zarząd zamierza także tworzyć centralne programy adresowane do kół, podejmując jednocześnie działania mające na celu pozyskanie na nie funduszy.

Liczymy także na znacznie większą aktywność kół terenowych w realizacji programu edukacyjnego dla dzieci i młodzieży „Nasze Lasy” w bieżącym roku oraz w roku 2015., poprzez włączenie się w akcję darmowego kolportażu książek oraz tworzenia Kół Szkolnych TPL.

 

Dzień Przyjaciela Lasu 

Zwracamy się do Walnego Zgromadzenia o ustanowienie Dnia Przyjaciela Lasu, obchodzonego corocznie przez członków Towarzystwa Przyjaciół Lasu, koła terenowe i koła szkolne TPL. Podejmiemy starania, aby włączyć do tego projektu Ministerstwo Środowiska, Lasy Państwowe, szkoły, wydziały leśne wyższych uczelni, Parki Narodowe, Ligę Ochrony Przyrody, Polskie Towarzystwo Leśne, oraz władze samorządowe.                                                                         

Wydaje się, że obchody Dnia Przyjaciela Lasu powinny być połączone z sadzeniem drzew, porządkowaniem terenów leśnych, oraz imprezami edukacyjnymi i rekreacyjnymi na ścieżkach edukacyjnych i wyznaczonych terenach zielonych. Wyrażamy nadzieję ,że Dzień Przyjaciela Lasu zintegruje wszystkich przyjaciół lasu i przybliży  naszemu  społeczeństwu problemy polskich lasów i leśnictwa.

 

Wystąpienie Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych p. Adama Wasiaka i Prezesa TPL p. prof. Tomasza Boreckiego do uczestników II edycji konkursu YPEF.

 

Wystąpienie p. Adama Wasiaka - Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, do uczestników III edycji konkursu YPEF - Młodzież w Lasach Europy.

 

 

Wywiad z Ministrem Januszem Zaleskim - Podsekretarzem Stanu i Głównym Konserwatorem Przyrody w Ministerstwie Środowiska.