Nasi partnerzy:

Image

Koła Terenowe TPL:

Strona główna

Obchody Święta Drzewa w Szczecinku

13/10/2016

W tym roku członkowie Koła Towarzystwa Przyjaciół Lasu w Szczecinku, w związku z poprzedzającym Święto Drzewa, Dniem Papieskim postanowili uczcić te dwa święta, porządkując las wzdłuż Szlaku Testamentu Jana Pawła II (przynależnym do Parafii pw. Św. Franciszka z Asyżu w Szczecinku) oraz sadzeniem drzew.

W tym celu w sobotę 8 października spotkali się w Nadleśnictwie Czarnobór i po wcześniejszym posprzątaniu Szlaku Papieskiego, dokonali nasadzeń okolicznościowych drzew na posesji nowo zbudowanego obiektu edukacyjnego tegoż nadleśnictwa.

Mimo nienajlepszej pogody w pracach tych uczestniczyło ponad 50 osób, w tym kilkoro dzieci z rodzicami, młodzież i dorośli.

Przybyli też przedstawiciele Zarządu Okręgu Ligi Ochrony Przyrody z Koszalina wraz z przewodniczącą Panią Grażyną Małkiewicz - wstępując jednocześnie w szeregi naszego Koła.

Wszystkich uczestników przywitał nadleśniczy Nadleśnictwa Czarnobór Pan Sławomir Cichoń, po czym po przybliżeniu genezy obchodów Święta Drzewa, młodzież ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Szczecinku, w oparciu o prezentację multimedialną, przedstawiła rolę i znaczenie drzew w kulturze i życiu człowieka.

Następnie uczestnicy obchodów Dnia Drzewa zostali zapoznani z gatunkami sadzonych w tym dniu drzew oraz związanymi z nimi różnymi ciekawostkami i legendami. Zarówno ideę obchodzonego święta jak i informacje o wysadzanych drzewach omówili leśnicy – członkowie Towarzystwa Przyjaciół Lasu.

W sumie Dzień Drzewa został uczczony wysadzeniem prawie 200 szt. daglezji zielonej wzdłuż zachodniej granicy posesji obiektu edukacyjnego, a w jego pobliżu zasadzeniem 2 pamiątkowych wierzb płaczących oraz po jednym drzewie: miłorzębu dwuklapowego, tulipanowca amerykańskiego i platana klonolistnego.

Na zakończenie na wszystkich uczestników czekała ciepła strawa oraz ognisko przy którym można było czerpać i podziwiać uroki jesieni.

 

Wystąpienie Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych p. Adama Wasiaka i Prezesa TPL p. prof. Tomasza Boreckiego do uczestników II edycji konkursu YPEF.

 

Wystąpienie p. Adama Wasiaka - Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, do uczestników III edycji konkursu YPEF - Młodzież w Lasach Europy.

 

 

Wywiad z Ministrem Januszem Zaleskim - Podsekretarzem Stanu i Głównym Konserwatorem Przyrody w Ministerstwie Środowiska.