Nasi partnerzy:

Image

Koła Terenowe TPL:

Strona główna

Koło Towarzystwa Przyjaciół Lasu przy Nadleśnictwie Damnica wyruszyło poznawać leśny świat

23/12/2014

21 listopada był ciekawym dniem! 21 uczniów wraz z nauczycielami musiało wcześnie wstać… O 6 nad ranem wraz z edukatorem nadleśnictwa p. Patrycją Ławiak, prezesem TPL p. Łukaszem Nastały oraz skarbnikiem Naszego koła p.W. Bądkowskim wyruszyliśmy w 4,5h podróż w okolice Poznania. Celem podróży było Centrum Ochrony Pachnicy Dębowej Łysy Młyn. Wyprawa mogła się odbyć dzięki pomocy nadleśnictwa oraz myśliwych z KŁ „Gryf” Słupsk.

„ Spacerując brzegiem jeziora, żałowałyśmy, że odwiedzamy to miejsce w tak ponurej porze roku. Wyobrażałyśmy sobie jak zielono i pięknie musi tu być wiosną a do naszych uszu docierało jeszcze echo plusku fal i letnich odgłosów tutejszej przyrody.

We Młynie powitały nas dwie panie Karoliny, które szybciutko i sprawnie podzieliły naszą gromadę na dwie grupy i od razu zabrały nas w „tętniące życiem wnętrze drzewa”. Oczyma naszej wyobraźni , przy dźwiękach leśnego gwaru, zwiedzałyśmy kolejno wszystkie etapy rozkładu drewna, oglądałyśmy grzyby i owady, które się do tego przyczyniają a jednocześnie dowiedziałyśmy się jak ważną funkcję pełnią one w przyrodzie. Poznałyśmy również tych trochę większych mieszkańców lasu, jak ptaki i drobne ssaki. Niespodzianką okazały się dla nas bobry, które choć są pod ochroną, mogą wyrządzić całkiem spore kłopoty, budując tamy, które przyczyniają się do zalania terenów przy rzekach. Rozróżniałyśmy podstawowe gatunki drzew iglastych i liściastych, spotykane w naszych lasach. Mogłyśmy obserwować budowę drewna, nasion i owadów pod mikroskopami i wyszukiwałyśmy ich charakterystyczne cechy budowy. Dowiedziałyśmy się również, jak łatwo można się pomylić podczas grzybobrania oraz w jaki sposób odróżniać grzyby jadalne od niejadalnych lub trujących.

Informacje były przekazywane tak bezpośrednio i naturalnie, że nie czułyśmy się jak w szkole. Na koniec okazało się jednak, że zapamiętałyśmy ich tak wiele, iż z łatwością rozwiązałyśmy przygotowane dla nas karty pracy.

Łysy Młyn to magiczne miejsce, w którym ludzie z wielką pasją, odsłaniają zwiedzającym to, co dzieje się w każdym lesie, a na co niewielu zwraca uwagę podczas swoich spacerów.

Dziękujemy za możliwość odwiedzenia Was i za wiedzę, którą od Was otrzymałyśmy”

 

Zuzanna, Dominika, Weronika
uczennice kl. VI SP w Zagórzycy
wraz z opiekunem – p. A. Michalczyk

 

„ Harmonogram wyprawy obejmował zajęcia w Centrum Ochrony Pachnicy Dębowej Nadleśnictwa Łopuchówko . Obejrzeliśmy tamciekawe filmy i przeróżne okazy przyrodnicze ( pod prawdziwymi mikroskopami ! ). Dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy o bobrach, o roli martwego drzewa w lesie, poznaliśmy różne gatunki grzybów. Podczas spaceru po ścieżce edukacyjnej wokół jeziora zobaczyliśmy żeremie bobrów i pobawiliśmy się na „pająku” z drewna. Pobyt w Łysym Młynie wzbogacił naszą wiedzę i zachęcił do tego, aby być przyjaciółmi przyrody .

PS. Już wiemy co to jest „pachnica dębowa” i jak pachnie! . A kto jeszcze nie wie, niech tam koniecznie pojedzie. Warto!

 

Opiekun grupy- Jolanta Puchalska

 

Opinie uczestników z ZS Damno :

„Bobry były jak żywe. Można je było pogłaskać, dotknąć ich zębów”. - Oliwier Z.

„Mi się najbardziej podobało jak oglądaliśmy małe rzeczy przez mikroskopy” - Ksawery S.

„Urzekł mnie film, jak jelonki rogacze walczyły ze sobą” - Damian M.

„ Podobały mi się wszystkie przedmioty użytkowe z drewna, np. wielkie drewniane kredki, stare maszyny, łódki, rzeźby ludzi, zwierząt, a nawet sanie Mikołaja! ” – Miłosz Cz.

„ Na ścieżce dydaktycznej pani prowadząca znalazła wyjątkowego grzyba i są tam drewniane budowle do zabawy: kula i pająk. Było super! . – Patryk R. „

Jak widać dzień był bardzo udany! Z niecierpliwością czekamy na kolejną wyprawę…. może by tak odwiedzić leśników w polskich górach?...”


 

Wystąpienie Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych p. Adama Wasiaka i Prezesa TPL p. prof. Tomasza Boreckiego do uczestników II edycji konkursu YPEF.

 

Wystąpienie p. Adama Wasiaka - Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, do uczestników III edycji konkursu YPEF - Młodzież w Lasach Europy.

 

 

Wywiad z Ministrem Januszem Zaleskim - Podsekretarzem Stanu i Głównym Konserwatorem Przyrody w Ministerstwie Środowiska.