Nasi partnerzy:

Image

Koła Terenowe TPL:

Strona główna

III Rajd Szlakiem Leśniczówek Nadleśnictwa Zawadzkie

24/11/2014

ImageMaria Andrzejewska 
Prezes Koła Terenowego TPL "Dolina Małej Panwi" w Zawadzkiem

W piękny słoneczny dzień 15.11.2014r (sobota) odbył się III Rajd Szlakiem Leśniczówek Nadleśnictwa Zawadzkie „Leśnictwo Zarzecze”. Rajd rowerowy zorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Lasu „Dolina Małej Panwi” w Zawadzkiem we współpracy z Nadleśnictwem Zawadzkie. Głównymi celami rajdu było: rozwijanie i propagowanie inicjatyw oraz działań na rzecz szerzenia wiedzy o lesie, jego walorach użytkowych, ekologicznych i społecznych, poznanie historii i dziejów współczesnych Leśniczówki Zarzecze, prezentacja nowych obiektów edukacyjnych Nadleśnictwa Zawadzkie: Izby Geologicznej i Historyczno-Łowieckiej przy Leśnictwie Zarzecze, promowanie polskich lasów i osiągnięć polskiego leśnictwa, rozwijanie turystyki leśnej, popularyzacja turystyki rowerowej, odkrywanie walorów jesieni w lasach Doliny Małej Panwi.

 

W rajdzie uczestniczyło 40 osób: (członkowie TPL, OZ/PTTK, dzieci szkolne, młodzież niepełnosprawna i miłośnicy turystyki leśnej).
Rajd rozpoczął się zbiórką uczestników przy siedzibie Nadleśnictwa Zawadzkie. Powitania
i prezentacji programu rajdu dokonała Maria Andrzejewska – Prezes Koła TPL „Dolina Małej Panwi’. Każdy uczestnik otrzymał znaczek okolicznościowy. Następnie zgodnie z regulaminem wszyscy  wyruszyli w trasę rowerową pod przewodnictwem kierowników trasy Henryka Gwoździa i Zdzisława Andrzejewskiego. Trasa wiodła pięknymi leśnymi ścieżkami rowerowymi  od siedziby Nadleśnictwa Zawadzkie do Leśnictwa Świerkle (szlakiem czarnym do szlaku zielonego), dalej leśną drogą do Żędowic (szlakiem zielonym), następnie szlakiem zielonym do Leśniczówki Zarzecze w Kielczy.
Po drodze widzieliśmy ślady działalności bobrów i stary młyn w Żędowicach. Gdy przybyliśmy do Leśniczówki Zarzecze przywitał nas gospodarz  leśniczy Józef Sznajder. Następnie Nadleśniczy Pan Zdzisław Siewiera przedstawił interesującą prelekcję na temat  historii i dziejów współczesnych Leśniczówki Zarzecze, zaprezentował  archiwalne zdjęcia obiektu, historię powstania obiektów edukacyjnych – Izby Geologicznej i izby Historyczno-Łowieckiej. Z kolei prof. dr hab. Joachim Szulc zaprezentował ciekawie Izbę Geologiczną urządzoną w pochodzącej z 1924 r. drewnianej stodole (służącej wcześniej do celów gospodarczych), w której zgromadzono bogatą kolekcję skamieniałości, minerałów i innych eksponatów dotyczących budowy geologicznej regionu: przekrój warstw od okresu prekambru do czasów obecnych, rdzeń z odwiertu geologicznego sięgający od wierzchniej warstwy gleby aż do wapieni triasowych, w części piwnicznej odtworzono wystrój dawnej chaty kuźników, którzy zajmowali się przed wiekami na tych terenach wytapianiem rud żelaza. Uczestnicy obejrzeli także film nt. powodzi, które przeszły również przez tereny leśnictwa Zarzecze w 1997 roku i 2010 roku. Z zaciekawieniem zwiedzali też Izbę Historyczno-Łowiecką,
w której znajdują się historyczne pamiątki Nadleśnictwa Zawadzkie: dawne mapy, dokumenty, księgozbiór, przekrój poprzeczny pnia dębu, na którym naniesiono daty zdarzeń historycznych okolicznych miejscowości, a w drewnianych gablotach można oglądać dawne akcesoria myśliwskie, urządzenia do produkcji kul, dawne dokumenty oraz archiwalne zdjęcia. Na terenie leśniczówki znajdują głazy narzutowe z epoki  polodowcowej i przekrój mielerza służącego dawniej do wypalania węgla drzewnego.
Wszyscy podziwiali innowacyjne pomysły Nadleśniczego Zdzisława Siewiery dotyczące wykorzystania starych obiektów na piękne obiekty edukacyjne, będące skarbnicą wiedzy o historii regionu oraz promowania polskich lasów.

 

Wystąpienie Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych p. Adama Wasiaka i Prezesa TPL p. prof. Tomasza Boreckiego do uczestników II edycji konkursu YPEF.

 

Wystąpienie p. Adama Wasiaka - Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, do uczestników III edycji konkursu YPEF - Młodzież w Lasach Europy.

 

 

Wywiad z Ministrem Januszem Zaleskim - Podsekretarzem Stanu i Głównym Konserwatorem Przyrody w Ministerstwie Środowiska.